A Rák érzelmeit az anya-gyermek szindróma mellett leginkább a hangulatváltozásai uralják. Így a szerelemben hol anyaként, hol pedig gyermekként viselkedik.
Az anyai oldalára a gondoskodás, és a néha fojtogatónak érezhető szeretet jellemző (szinte kitalálja, megérzi azt, amire a másiknak szüksége van. Persze ebben nagy segítségére van kitűnő memóriája, hiszen kapcsolata kezdetén ügyel arra, hogy keresztkérdéseivel feltérképezze társa igényeit). Míg a gyermeki oldalon elvárja mindazt, amit egyébként máskor (mint anya) megtesz. Ekkor partnerének kell kitalálnia a gondolatait, és gondoskodásával elhalmoznia Őt.
Környezete számára a legnagyobb problémát hangulatingadozásai jelentik, ezeknek azonban mélyebb okai vannak. Ennek egyik oka, hogy folyamatos érzelmi visszajelzést igényel! Ha ezt nem kapja meg időben, vagy nem tudja leszűrni a másik reakcióiból, akkor vitát provokál, megsértődik, elvonul, fenyeget. Mindezt teszi azért, hogy a viselkedésével kiváltott reakciókból megállapíthassa, hogy valóban szükség van-e még rá.
Hangulatváltozásait azonban nem csak az érzelmi visszajelzések hiánya, hanem egy rossz hangsúllyal kiejtett szó is kiválthatja. Összességében gondoskodásra van szűksége, és ha ezt megkapja, illetve megadhatja, szinte szárnyal.
Ellenkező esetben előfordulhat, hogy kapcsolataiból menekülni próbál, mert úgy gondolja, hogy egy másik, egy újabb talán nagyobb biztonságot nyújthat...
Múltbeli érzelmei idővel megszépülnek, ezért van az, hogy korábbi kapcsolatait mélyen magában őrzi. Jó memóriája miatt, és mert képtelen felejteni, vitákban rendszerint hánytorgat.
Érzelmi nem akarását esetenként vélt vagy valós betegségekkel palástolja (fej- és gyomorfájás).
A szavak hangsúlyára kiemelten érzékeny, talán ezért is tud olyan hamar megbékülni,
megnyugodni egy szép szó hallatán…
Forrás: Buzsáki Gábor: Így szeretünk mi c. ebook